Bisiklet Bakımı ve Tamiri

Bisiklet bakımı kullanıcının sürüş kalitesi ve güvenliği açısından son derece önemli bir konudur. Bisikletimizi aldıktan 20 gün sonra mutlaka yetkili servisinde ücretsiz bakım için bırakalım.

Bu Bakım Neden Önemli?

Seri üretim yapan fabrikalardan bisikletimiz elimize ulaşıncaya kadar bir çok evreden geçer montajı yapılan ve satışa sunulan bisikletinizin 20 gün kullanım ve parçaların birbirine alışma süreleri vardır. Bu süre içerisinde parçalarda gevşemeden dolayı ayar bozuklukları olabilir işte tam bu sırada bisikletinizi servise götürüp ayarlarının yeniden kontrol edilip size teslim edilmesi önemlidir.

Aksi takdirde bisikletinizdeki gevşemeler ve ayarsızlıklar parçaların kısa sürede aşınmasına ve ilerleyen zamanlarda bozulmasına yol açacaktır. 20 günlük bakımı yapılmayan bisikletler garanti kapsamına da girmeyeceği için oluşan aksaklıkları cebinizden ödemeniz gerekecektir.

Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik bakım 4 ay veya 6 ay aralıklarla yapılması gereken bisikletinizin parçaları açısından çok önemli bir bakımdır.

Periyodik bakım garantili olan bisikletlerde 4 ayda bir yapılır.

Bisiklet Bakımı

Periyodik Bakımın Önemi

Bisiklet yapı olarak dış etkenlerden kolay etkilenen bir yapıya sahiptir havadaki nem oranı ve kullanım şartlarına bağlı olarak;

Bisikletinizin göbeklerindeki yağlar zamanla azalarak parçaların aşınmasına ve bozulmasına yol açar bunun önüne geçilmesi için bisikletinizin her dört ayda bir göbeklerinin açılması ve yağlarının kontrol edilip tamamlanması gerekmektedir. Bu işlem yaklaşık 4 saat gibi uzun bir zaman dilimi alır bisikletinizi uzun ömürlü ve parça masrafı yapmadan kullanmak istiyorsanız periyodik bakımını mutlaka yaptırınız.

Firmamız periyodik bakım konusuna son derece önem vermekte ve müşterilerimizi bu konuda bilinçlendirmeyi kendine bir görev adletmektedir.

Bu yüzden periyodik bakım ücretlendirmesini 5 yıla yakın bir zamandır sabit tutmakta müşterilerimizin problemsiz bisiklet kullanmasını sağmaya çalışmaktayız

Periyodik Bakımda Yapılan İşlemler:

 1. Pedal vidalarının ve merkezi hareket biriminin (orta göbek)boşluğunun kontrolü
 2. jant tellerinin tansiyonunun ve tekerlek balansının kontrolü(akort ayarı)
 3. Tekerlek göbek boşluğunun kontrolü yağlanması
 4. Ön arka vites ayarlarının kontrolü
 5. Fren ve fren aksamlarının kontrolü (pabuç ve tel aşınmaları)
 6. Gidon vida sıkılığının kontrolü
 7. Maşa- amortisor maşa yatak yağlamnaması ve boşluğunun kontrolü
 8. Sele ve sele desteği vidalarının kontrolü
 9. Vites aksamları ve zincirinin temizliği -yağlanması-boşluğnun kontrolü
 10. ön ve arka dişlilerin temizligi -yağlanması -boşluğunun kontrolü
 11. Olası hatalar -arızalar için görsel kontrol